Úprava fotografií v Zoner Photo Studio
Úprava fotografií v Zoner Photo Studio
V tomto článku se zaměřím na retuše fotografií. A to pomocí asi nejpoužívanějšího softwaru k úpravě digitálních fotografií na počítači Zoner media explorer.
K retušování fotografií můžeme použít relativně mnoho nástrojů. Nejčastěji používané je asi klonovací razítko, dále můžeme použít štětec, žehličku, výplň nebo redukci červených očí. Všechny předešlé funkce si podrobněji rozebereme níže v článku. Úpravy je vhodné provádět na zvětšeninách. Nejlépe tak okolo 200 – 400%.
Redukce červených očí (R)
Tento jednoduchý nástroj slouží, jak už jeho název napovídá, k odstraňování tzv. Jevu červených očí. Tento jev vzniká při fotografování osob či zvířat pokud se dívají přímo do objektivu fotoaparátu. Moderní fotoaparáty si s tímto jevem sice už umí relativně dobře poradit, ale čas od času se tento jev může objevit.
K funkci tohoto nástroje. Po kliknutí na ikonku redukovat červené oči ( R ) se objeví nabídka pod horním panelem nástrojů. V této nabídce nalezneme, Poloměr ( určuje jak velká plocha bude upravována ) Pokročilý ( po zaškrtnutí vyběhne další část nabídky ) Určení barvy ( pomocí kapátka nebo ručním zadáním barvy ze vzorníku ) Tolerance ( určuje jak program bude dodržovat odstín zvolené barvy ) Ztmavit ( míra ztmavení ).
Klonovací razítko (S)
Slouží k retuši větších prvků jako jsou například dráty, nečistoty na snímač, nebo prostě předmětů, které na fotografii mít nechceme.
Začneme kiknutím na ikonku klonovací razítko ( S ). Klávesou CTRL a kliknutím myši vybereme oblast, kterou chceme přenést přes maskovaný objekt. Pro lepší funkci klonovacího razítka použijeme laso, které nám ohraničí oblast, kde bude razítko funkční, takže ikdyž ,,přetáhneme'' nic se nestane. K funkcím klonovacího razítka patří, Krytí ( určuje míru krytí maskování) Hustota (míra krytí pro jedno kliknutí myší) Rozmazání ( určuje zda budou okraje upravované plochy rozmazané a v jaké míře ) Rozestup (vzdálenost rozmazání od klonovacího kruhu ) režim Spojený ( kopírovaná plocha se přesouvá společně s nanášenou).
Štětec (B)
Využívá se tam, kde je potřeba ,,zatřít'' například nějáký nápis apod. Nanášenou barvu můžeme zvolit dvěma způsoby, buď ze vzorníku, nebo kapátkem z fotografie.
Nastavit můžeme následující funkce Poloměr (opět se jedná o velikost nanášené plochy) Krytí (míra celkového zakrytí určenou barvou) Hustota ( zakrytí při prvním nanesení barvy) Rozmazání ( rozmazání okrajů) Rozestup ( velikost rozptylu). I pro tuto funkci platí ohraničení lasem, jakožto i pro všechny ostatní funkce (více viz. Klonovací razítko).
Žehlička (U)
Slouží k zamaskování drobných nedostatků fotografií a to tím, že tyto nedostatky jednoduše rozmaže. Tuto funkci můžeme využít například pro zamaskování pih na obličeji , nebo při vyhlazení zrnitých detailů.
Nastavit lze Poloměr (upravovaná plocha) Krytí (míra celkového rozmazání) Hustota (míra rozmazání při prvním přejetí myši) Rozmazání ( stupeň rozmazání okrajů) Vyhlazení (síla efektu) Rozestup (rozptyl).
Výplň (G)
Tento nástroj použijem, chceme li vyplnit nějákou větší plochu jinou barvou, než je na originálním snímku. Například, pokud chceme zamaskovat poznávací značku u automobilu. Barvu můžeme určit opět dvěma způsoby určením ze vzorníku ( lze namíchat i vlastní barvu) nebo kapátkem.
Funkce, které lze nastavit Tolerance (tolerance barevného odstínu) Spojitý ( barva se buď rozlije po celé fotografii, nebo zůstane omezena okolím).
Wow
(JK, 16. 12. 2006 11:36)